Усі визнають, що читати – це добре. В Україні статус читання серед громадян солідний. Водночас кількість людей, які не читають і не купують книжок, стає більшою. Відсоток регулярних читачів падає: з 38% 2018 року до 27% 2020 року. Карантин 2020 року тільки погіршив ситуацію.

Особливо прикро чути, що діти, які активно читали в початковій школі, поступово втрачають інтерес до читання в підлітковому віці.

Чи критична така ситуація для українського суспільства?

Так. Дослідження, проведені Українським інститутом книги, свідчать про залежність рівня задоволеності життям, успішності особистості від читання. Серед нечитачів удвічі більше безробітних, ніж серед любителів читання. Люди, які читають, активніше досягають поставлених цілей, задоволені життям та стресостійкіші. 

reading and rate of success

Як розвивати тренд читання в Україні?

Український інститут книги (УІК) спільно з Міністерством культури та інформаційної політики України взяли курс на зміну негативних тенденцій. Олександра Коваль, директорка УІК, Ірина Батуревич, провідна аналітикиня УІК, та Олександр Ткаченко 26 березня презентували Стратегію розвитку читання в Україні на 2021–2025 роки.

Стратегія розвитку читання стосується не лише гравців книговидавничого ринку. Як слушно зазначила Олександра Коваль: якщо зосередитися тільки на показниках книжкового ринку, збільшити кількість книжок, їхню якість, то ці видання так і залишаться на полицях книгарень, бо не буде попиту. В Україні складним питанням є виховання в людях потреби читати. Стратегія зосереджується на двох напрямах досягнення мети:

  1. Доступ до книги. Розвиток книжкової ексоситеми.
  2. Читання як тренд.

Кінцева формула проста: людина приходить в книгарню чи бібліотеку запитати про конкретну літературу та миттєво отримує бажані книжки.reading as trend

Книжки у стратегії держави

У питанні достатнього книжкового асортименту цікавою була теза Олександра Афоніна, президента Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів України, про трьох партнерів книжкового бізнесу:

  1. Міністерство економіки має сформулювати технічне завдання для видавців, яка література потрібна для підготування кадрів, стратегічно важливих для України в майбутньому.
  2. Міністерство фінансів водночас має створити програму паритетного фінансування (держава + видавець) на видавання замовлених стратегічно важливих книг.
  3. Міністерство внутрішніх справ ставить крапку піратській діяльності в Україні.

Такі думки ще раз підтверджують важливу роль читання для процвітання країни.

Бібліотеки

Питання доступу до книги торкається українських бібліотек. Бібліотека – це єдина можливість читати книжки для багатьох громадян України. Навіть більше: бібліотеки здатні забезпечити інклюзію, тобто включення всіх громадян, зокрема й людей з обмеженими можливостями, до спільного процесу читання. Для цього важливо розширити функціонал бібліотек, які мають надавати культурні послуги, ставати місцем творчої діяльності, співпраці. Мабуть, не обов'язково приходити в бібліотеку за книжкою, проте обов'язково бачити книжки там. Програма розвитку бібліотек охоплює серед інших і шкільні бібліотеки.

Піратство

В Україні майже безкарні ті, хто створює піратський контент і розповсюджує його. Міністерство культури та інформаційної політики ставить за ціль це змінити. Та важливо починати змалечку виховувати в дітях думку, що краще споживати оригінальні книжки, відео, фільми тощо, ніж їхні підробки, незаконно викладені для завантаження. Таким чином ми стимулюємо розвиток творчих професій, збільшуємо артефакти прекрасного, мистецького, віддячуємо їхнім творцям. Видавці навчальної літератури мають взяти це на озброєння. У підручниках навряд чи побачите посилання на фільм, нелегально викладений на сайті, електронну книгу, яка не розміщена у вільному доступі. Водночас такі речі варто проговорювати з учнями, щоб розвивати здоровий попит на медіапродукцію.

Це коротко про те, як бачить держава розвиток читання. А ми, видавництво «Оріон» та всі наші підручники, доєднуємося до думки, що особистість, яка читає, – вдумлива, успішна та щаслива. Наповнюймо серця наших школярів і школярок любов'ю до читання!

Порада для другокласників з підручника читання Олександри СавченкоПорада до читання другокласникам з підручника Олександри Савченко з української мови та читання, другої його частини.