Все, що варто знати авторам модельних навчальних програм, вчителям та учасникам-пілотникам…

 

Наказом Міністерства освіти і науки України від 12 липня 2021 року № 795 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 серпня 2021 року № 898, наказу Міністерства освіти і науки України від 29 вересня 2021 року №1031) надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» 82 модельним навчальним програмам для базової середньої освіти, у змісті яких реалізуються концептуальні засади нового Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 898.

Модельні навчальні програми створено відповідно до Переліку модельних навчальних програм для 5—9 класів закладів загальної середньої освіти Типової освітньої програми, для 5—9 класів закладів загальної середньої освіти, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 19 лютого 2021 року № 235.

Ці модельні навчальні програми стануть основою для розроблення нової навчальної та навчально-методичної літератури для учнів 5—9 класів.

Новостворені модельні навчальні програми будуть масово впроваджуватися в освітній процес закладів загальної середньої освіти ПОЕТАПНО, починаючи з 2022/2023 навчального року.

У 2021/2022 навчальному році модельні навчальні програми впроваджуватимуться тільки в пілотних закладах загальної середньої освіти, що є учасниками інноваційного освітнього проєкту всеукраїнського рівня за темою «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 02 квітня 2021 року № 406.

Вищезазначена кількість модельних навчальних програм не є остаточною, оскільки авторські колективи і в подальшому можуть розробляти такі програми для впровадження нового змісту базової середньої освіти в освітній процес закладів загальної середньої освіти. (Детальніше читайте на сайті Інституту модернізації змісту освіти за посиланням: https://imzo.gov.ua/model-ni-navchal-ni-prohramy/)

МОН опублікувало Методичні рекомендації щодо особливостей організації освітнього процесу у першому (адаптивному) циклі / 5 класах закладів загальної середньої освіти за Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реалізації концепції «Нова українська школа» (https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2021/08/Metodychni-rekomendatsiyi-pilotnym-shkolam.pdf ).

У рекомендаціях, насамперед, можна переглянути особливості складання освітньої програми закладу освіти:

  • Про написання вступної частини освітньої програми.
  • Загальний обсяг навчального навантаження.
  • Що має бути в навчальному плані закладу освіти.
  • Перелік модельних навчальних програм.
  • Опис форм організації освітнього процесу.
  • Поточне формувальне оцінювання.
  • Підсумкове оцінювання.
  • Критерії та шкала оцінювання.

Де шукати Модельні навчальні програми?

Модельні навчальні програми для 5—9 класів Нової української школи запроваджуються поетапно. Їх можна знайти на сайті Міністерства освіти і науки України за посиланням: https://mon.gov.ua/ua/osvita/zagalna-serednya-osvita/navchalni-programi/modelni-navchalni-programi-dlya-5-9-klasiv-novoyi-ukrayinskoyi-shkoli-zaprovadzhuyutsya-poetapno-z-2022-roku.

Для 5 класу видавництво «Оріон» підтримує авторів дев’яти модельних навчальних програм з курсів математики, етики, інформатики, пізнаємо природу, історії (три програми), здоров’я, безпеки та добробуту, зарубіжної літератури: https://www.orioncentr.com.ua/the-nus-5-9-forms/27-modelny-navchalny-programmy 

Пілотні матеріали з цих курсів можна переглянути за посиланням https://https://www.orioncentr.com.ua/the-nus.../28-pilot-5-6-forms

Друковані пілотні матеріали за перший семестр з курсів математики; етики; інформатикиздоров’я, безпеки та добробуту вже прямують до учасників пілотних програм!

Також переглядайте тематичне планування на сайті УОВЦ «Оріон» за посиланням: https://www.orioncentr.com.ua/metodychna-pidtrymka

Нагадаємо, що...

  • учителі можуть обирати кілька МНП і будувати на їхній основі власні навчальні програми;
  • «Оріон» надає навчально-методичні матеріали в електронному і друкованому вигляді для пілотування МНП безоплатно (за рішенням видавництва).

Також автори Модельних навчальних програм проводять регулярні зустрічі з вчителями-практиками, відео яких можна переглянути на ютуб-каналі УОВЦ «Оріон».

Проводяться зустрічі з учителями НУШ 5 класів для обговорення пілотування Модельної навчальної програми з інформатики Наталії Морзе та Ольги Барної, а також Модельної навчальної програми з математики Ніни Тарасенкової та Світлани Скворцової.

Підписуйтесь на ютуб-канал УОВЦ «Оріон», щоб не пропускати оновлення!

 Навчаймо разом!