КЛЮЧ відкриває світ дитячої літератури в Україні.  Уже десять років електронний ресурс КЛЮЧ (краща література юним читачам) збирає на своїх просторах письменників і письменниць, бібліотекарів, учителів, редакторів, дослідниць дитячого читання та малих читачів.

На старті КЛЮЧа десять років тому Ірина Красуцька, тоді заступниця головного редактора видавництва «Педагогічна преса», нині головна редакторка видавництва «Оріон», вітала його з народинами:

«На сайті Національної бібліотеки України для дітей (режим доступу: http://www.chl.kiev.ua/) з’явилася нова сторінка КЛЮЧ, задумана як спільний для дітей і дорослих простір, щоб активізувати увагу суспільства до дитячої книжки як унікального соціокультурного явища і дати змогу кожному взяти участь у серйозній розмові про конкретні книжки й долі дитячої книжки загалом. Насамперед КЛЮЧ «відкриває» доступ до новинок книговидання для дітей в Україні, вміщуючи звернені до юних читачів широкі анотації цікавих видань. Кожна з них доповнена повноцінною рецензією, адресованою «Дорослому читачеві» та, при потребі, «Додатковою інформацією». Сподіваємося, що разом ми зможемо віднайти ключі, аби відкрити кожному двері до чарівного світу КНИГИ».

Сьогодні ми вже великим колективом поздоровляємо КЛЮЧ з дорослішанням, дякуємо його чарівній модераторці й письменниці Наталі Марченко за справу великої ваги. Бажаємо віднаходити нові двері до дитячого читання та відчиняти їх! (Інші вагомі привітання читайте тут).

«Оріон» запрошує відвідати КЛЮЧ зі сторінок своїх підручників і посібників. Зокрема, в підручнику Олександри Савченко «Українська мова та читання. Частина 2» для 3 класу є посилання та QR-код на сайт.

Замість подарунка на день народження ювілейно юнацькому КЛЮЧеві Ірина Красуцька написала Абетку для КЛЮЧа, або КЛЮЧову абетку.

Десятилітнє дорослішання дало змогу КЛЮЧеві заявити про готовність до змін. Тож можливі керунки перетворень 1 грудня обговорювали у знайомому колі людей. Ми всі знайомі — адже всі читаємо КЛЮЧ.

Розмова була повна теплих слів і мудрих думок. Завдання й проблеми, які поставали перед ресурсом десять років тому, нині здаються дещо наївними. Адже за цей проміжок часу суттєво змінилася палітра літератури, врешті-решт, змінилися діти.

Сучасний юний читач інакший. Завідувачка кафедри педагогіки та психології Закарпатського інституту післядипломної освіти Лідія Ходанич зазначила, що нині дитина сприймає інформацію картинками. Вона прагне закріпити почуте візуальним. Підручники цікаві дітям передусім ілюстраціями. Учні та учениці не люблять читати двічі, якщо вчать текст напам'ять, то схильні перекручувати слова, добирати свої. Усе це відбитки часу.

Попри всю кількість розваг, діти ХХІ століття відчувають більшу самотність, ніж попереднє покоління. Тож їм потрібне спілкування. Саме книжка може стати тим співрозмовником, який почує і зарадить.

Про підручник

У контексті книжки не раз під час розмови виринав підручник. Авторам, ілюстраторам, редакторам і видавцям навчальних видань надзвичайно приємно це чути. Підручник — це книжка і так само дитяча література!  Можливо, в майбутньому КЛЮЧ запустить ще лінію навчально-методичної літератури. Кілька пропозицій торкалися цього вектору:

  • Наталія Богданець порадила створити лінк на рецензії шкільних підручників, посібників із читання та хрестоматій.
  • Віталіна Кизилова бачить перспективність рубрики з розробками уроків літератури, букплеєрами, відео тощо.

Розмова про КЛЮЧ та його переформатування підтверджує, що особливість ресурсу — гарна електронна культура книжкового спілкування. Ця КЛЮЧова бесіда дарує можливість почути думки всіх долучених до дитячої та підліткової книжки, ще раз переконатися, що діти будь-якої епохи потребують оптимізму й щасливих кінцівок кожної історії.